Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdravotní a jógová cvičení

INDIVIDUÁLNÍ CVIČENÍ:

Individuální lekce zdravotního cvičení, cvičení v malých uzavřených skupinách (2-5 osob)

- kompenzační cvičení, strečink, posilování hlubokého stabilizačního systému, principy spirální stabilizace a DNS, jóga pro zdraví, cviky pro pánevní dno, pro zdravá chodidla, pro zdravá záda

- cvičení přizpůsobené Vaší kondici a požadavkům

- bezpečný rozsah

- možná kombinace s masážemi a manuálními technikami v programu "Zdravá záda"

 

 

SKUPINOVÁ CVIČENÍ:

Jóga pro zdraví: pondělí 18.15 - 19.15 hod

Zdravotní cvičení: pátek 8.30 - 9.30 hod 

 

 

 

Jóga pro zdraví – harmonické cvičení těla i duše

"Jóga pro zdraví" je cvičení propojující power jógu a zdravotní cvičení. Varianty jednotlivých pozic jsou voleny podle nejnovějších poznatků o fyziologii těla "západního člověka" tak, aby cvičení bylo příjemné a účinné pro každého. Dynamická jóga je postavena komplexně – zapojí svaly celého těla, posílí  svaly ochablé a protáhne svaly zkrácené. Všechny ásany se provádějí jen do příjemných poloh, ve kterých necítíme bolest a napětí. Důraz je kladen na pohyb propojený s dechem.

                                                                                                                                                    Pravidelné cvičení power jógy má vliv na:

pozdrav-slunci.jpg

  • obnovu fyzické kondice
  • zlepšení síly a flexibility
  • odstraňování svalových dysbalancí
  • tvarování těla
  • kontrolu dýchání
  • rozvoj sebeovládání propojením mysli a  těla
  • zlepšení koncentrace
  • urychlení zotavení po sportovním tréninku

"Jóga pro zdraví" je vhodná téměř pro každého, jen je třeba vnímat vlastní pocity, naslouchat svému tělu a plynout se svým dechem. Necvičte, pokud máte akutní zdravotní problém!

Cvičit budeme naboso, v pohodlném sportovním oděvu. Pro závěrečnou relaxaci je vhodná mikina a ponožky.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tip pro Vás: Harmonizační orgánová sestava

Při cvičení dbáme na přirozené dýchání nosem. Ve výdrži se 3-5x nadechneme a vydechneme. Ve výdechu prohlubujeme rozsah pozice. Nikdy necvičíme přes bolest! Pozici, kterou nejsme schopni zacvičit, je možno si vizualizovat.

Dráha plic, čas: 3 – 5 hodin

Stoj rozkročný, nohy na šíři boků, zpevněné břicho, neprohýbáme se v zádech. S nádechem vzpažit, s výdechem zapažit. Propleteme palce. Tahem zvedáme paže co nejvýš. S výdechem prohlubujeme pozici.

Dráha tlustého střeva, čas: 5 –7 hodin

Výchozí pozice stejná, jako u dráhy plic. S nádechem vzpažit, s výdechem zapažit. Propleteme ukazováčky a  rovně se předkloníme. Hlavu držíme nad úrovní pánve, díváme sedopředu. Vysoko zapažíme, s výdechem prohlubujeme zapažení.

Dráha  žaludku, čas: 7 – 9 hodin

Sed na patách (možno hýždě podložit polštářkem), rovná páteř, podsazená pánev, vtažené bříško. Vzpažíme,  propleteme prsty, a protahujeme paže mírně dozadu a nahoru. S výdechem protahujeme výš.

Dráha sleziny a slinivky, čas: 9 – 11 hodin

Sed mezi patami (možno hýždě podložit polštářkem nebo sed na patách). Opřeme se rukama nebo lokty za tělem tak, aby pánev zůstala podsazená. Hlava volně zakloněná. Výdrž. Vnímáme příjemné protažení na přední straně stehen a na břiše. Pokud můžete pokračovat ještě  dále, položte se až na záda, uvolněte šíji, paže vytáhněte  za hlavu a dlaně vytočte  směrem ven.

Dráha srdce, čas: 11 – 13 hodin

Sed roznožmo s pokrčenými koleny vytočenými do stran, chodidla opřená o  sebe, paty co nejblíže k tělu, propleteme prsty a obejmeme špičky. Srovnáme páteř, hrudník tlačíme dopředu, ramena dozadu a dolů. Výdrž.

Dráha tenkého střeva, čas: 13 – 15 hodin

Výchozí pozice jako v předchozím cviku, paty posuneme dál od těla. Bradu na hrudník. Kulatě jdeme do předklonu. Lokty směřují  co nejblíže k podlaze. Ve výdechu zvětšujeme rozsah pohybu.

Dráha močového měchýře, čas: 15 – 17 hodin 
Sed přednožný, vzpažit ruce, kolena propnutá, paty protlačit dopředu, špičky přitahovat k tělu. Záda rovná, vytáhnout se z kyčlí, ruce položit na stehna, kolena, kotníky, ideálně se uchopíme za malíky nohou – jak kdo může. Nejde o hluboký předklon, ale o protažení zadní strany dolních končetin a svalstva zad.

Dráha ledvin, čas: 17 – 19 hodin

Výchozí pozice jako v předchozím cviku. Vzpažit ruce, vytáhnout se z kyčlí, jdeme do předklonu. Pokud lze, uchopíme se za plosky chodidla v bodě Ledviny 1. Protlačíme bedra ke stehnům a hrudník dopředu. Nohy mohou v tomto cviku zůstat mírně pokrčené. Lze cvičit i každou nohu zvlášť.

Dráha osrdečníku, čas: 19 – 21 hodin

Turecký sed, podsazená pánev, rovná páteř. S nádechem rozpažit a protahovat paže až do konečků prostředníků, lopatky tlačit k sobě. Po dokončení cviku s výdechem překřížíme paže, položíme dlaně na opačná kolena.

Dráha tří ohňů, čas: 21 – 23 hodin

Pokračujeme v předchozím cviku a s nádechem zatlačíme dlaněmi proti kolenům a koleny do dlaní. Vnímáme protažení trapézů a ve svalech kolem ramenních kloubů. Potom se vytáhneme z beder a provedeme hluboký předklon, čelo směřuje k zemi. Pokud máte při sezení v této pozici potíže, podložte si hýždě polštářkem, případně se posaďte na židli.

Dráha žlučníku, čas: 23 – 1 hodina

Co nejširší sed roznožný, vzpažit, vytáhnout se z pasu, špičky nohou směřují dovnitř. S výdechem se ukloníme přes levý bok k levé noze. Prociťujeme protažení po lampasu až  do 4. prstu nohy a po boku horní části těla a vnější hraně protažení paže až do prstů ruky. Po protažení a prodýchání strany vystřídáme.

Dráha jater, čas: 1 – 3 hodiny

Výchozí pozice stejná jako u předchozího cviku. Čelně se předkloňte k natažené dolní  končetině, rukou uchopte palec u nohy nebo zmáčkněte bod v meziprstní blance mezi palcem a 2. prstem na noze. Po protažení a prodýchání strany vystřídejte. Nakonec ještě protáhněte dráhu jater v hlubokém předklonu, vytažení z beder, rovná záda. S výdechem předklon prohlubujte.

Poslední dva cviky prováděné před spaním zkvalitní váš spánek.

 

Po skončení cvičení se dobře uvolněte v leže na zádech pro harmonizaci energie.

 pixmac000068284739.jpg